Advisory Boards

(view Board of Directors here)

District Advisory Boards

Bismarck/Mandan Advisory Board

Joel Bird, Ameriprise Financial
Shane Hafner, Securian Financial
Melissa Hammond, Bismarck Bucks
Jim Jeske, Bismarck Public Schools
Shelly Jones, Wells Fargo
Dawn Kopp, Downtown Business Association of Bismarck
Garrett Kunz, AT&T
David Leingang, Bismarck/Mandan Chamber of Commerce
Curtis L. Peterson, Bremer Bank
Chad Radke, Mandan Public Schools
Wendy Van Duyne, Bartlett & West

Brainerd Advisory Board

Sarah Adams, Bremer Bank
Angela Andrist, Brainerd High School

Michelle Gonska
Brook Mallak
Christa Marvin
, CliftonLarsonAllen
Dawn Meierding, GLS Promotions
Kevin O’Grady, Goldleaf Partners
Aaron Stegner, Kaiser & Associates, PA
James Thompson, Ascensus

Fargo Moorhead Advisory Board

Nicole Aarestad, Bremer Bank
Jodi Christiansen, Microsoft
Todd Clark, Country Financial
Jeremy Elbert, RBC Wealth Management
Kelsey Erbes, Stoneridge Software
Lisa Giese, Marvin Windows/Integrity Windows
Kelsey Gordon, Microsoft
Ryan Grussing, CornerStone Bank
John Hajostek, Forum Communications Company
Jennifer Hanley, Ulteig Engineers
Janie Hogan, Xcel Energy
Denise Jonas, Cass County Career & Technical Education Center
Joshua Jorgenson, Swanson Health Products
Katrina Kirkeby, John Deere Electronic Solutions
Reid Mattson, Eide Bailly
Karsten Melgaard, Bank of the West
Todd Scearcy, U.S. Bank
Callie Schlieman, Bell Bank
Neil Schroeder, U.S. Bank Service Center
Kimberly Settel, Gate City Bank
LeeAnn Staffne, Alerus
Heather Swanson, Marco
Teresa Warne, American Crystal Sugar Company
Michael Wickham, Starion Financial

Mankato Advisory Board

Linda Albrecht, Eide Bailly
Chet Anderson, Bremer Bank
Coty Bruender, Mankato Clinic
Matt Downs, Carlson-Tillisch Eye Clinic
April Femrite, Coldwell Banker Commercial Fisher Group
Nathan Hanel, Capstone Publishing
Jessica Hatanpa, Hatanpa Insurance Agency
Joel Heitner, SouthPoint Financial Credit Union
Miranda Honnette, Consolidated
Jasmine Kottke, TCF Bank
Doug Lago, United Prairie Bank
Jason Lieske, Country Financial
Jodi Lumsden, CliftonLarsonAllen LLP
Jennifer Lurken, Gislason & Hunter LLP
Jeannie Meidlinger, South Central College
Larissa Mrozek, Abdo, Eick & Meyers LLP
Michael Mulvihill, Taylor Communications
Brandon Thiesse, U.S. Bank
Anne Wolff, Snell Motors
Sam Ziegler, Greater Mankato Growth

New Ulm Advisory Board

Jeff Amundson, Bank Midwest
Catherine Anderson, Alliance Bank
Julie Anderson, Mathiowetz Construction Company
Jill Berdan, Edward Jones
Nicole Briggs, Jensen Motors, Inc.
Scott Cooper, 3M
Kimberly Hanson, New Ulm Real Estate, LLC
Jessica Meyer, Christensen Farms
Jenna Peterson, CliftonLarsonAllen LLP
Kayla Sandersfeld, New Ulm High School
Kari Steele, United Prairie Bank

Owatonna Advisory Board

Dale Buytaert, CliftonLarsonAllen LLP
Jennifer Copeland, Viracon
Jason Eyberg, Bremer Bank
Katie Glaser, ConvergeOne
Jill Holmes, Riverland Community College
Jon Huemoeller, Fernbrook Family Center
Vanessa Jensen, Wenger Corporation
Julie Rethemeier, Federated Insurance Company
Troy Klecker, City of Owatonna
Angela Klecker, Jostens
Amy LaDue, Owatonna ISD 761
Kellyanna Moore, Mayo Clinic Health Systems
Robert Rinaldi, Federated Insurance Company
Kathleen Smith, U.S. Bancorp
Jason Sundberg, United Prairie Bank
David Thamert, Wells Fargo
Adam Worke, Colony Court
Anni Yule, AmesburyTruth

St. Cloud Advisory Board

Nicole Folkerts, CliftonLarsonAllen
Wendy Gray, Capital One
Tina Hengel, Premier Real Estate Services
Karen Luukkonen, U.S. Bank
Kimberly Magnuson, Bremer Bank
John Miller, Country Financial
Lynne Ridgway, Reichert Wenner PA
Tom Seidl, Marco, Inc.
Trina Shea, Wells Fargo

Satellite Advisory Boards

Aitkin County Advisory Board

Kurt H. Klicker (Chair), Neighborhood National Bank
Ross Wagner (Vice Chair), Aitkin County Economic Development & Forest Industry
Jenni Cline (Secretary), Neighborhood National Bank
Stephanie Nelson (Treasurer), Cuyuna Regional Medical Center
Paul Karelis, Aitkin High School
Jesse Peterson, Rippleside Elementary School
Steve Wilson

Alexandria Advisory Board

Tyler Byron, Bremer Bank
Kari Gilbertson, Voyager Elementary School
Linda Hanstad, Alexandria Industries
Carol Meyer, Carol Meyer Consulting
Stacey Oberg, Knute Nelson
Douglas Olson, Douglas Machine Inc.
Sheena Radermacher, Viking Bank
Shawn Reilly, IBR Realty
Natosha VanLiere, Alexandria ISD 206
Janelle Wunderlich, 3M
Deb Zbacnik, Wells Fargo

Hutchinson Advisory Board

Janice Johnson, 3M
Tricia LaCanne, MidCountry Bank
Sandra Powell, 3M

Lac qui Parle Advisory Board

Pamela J. Ellison (PJ), Lac qui Parle County Economic Development Authority
Luanne Fondell, Farmer Credit Services (FCS)
Lee Gunderson, Gunderson Woodworks
Kirk Meseck, Faith Lutheran Church, MN
Tom Nelson
Jeanene Munsterman
Angela Shelstad
Cory Thorsland, Prairie Sun Bank

Lincoln County Advisory Board

Jessica Sheik

Lyon County Advisory Board

Patty Alcorn, The Schwan Food Company
Robin Bednarek, Bremer Bank
Kris Carroww, GreatAmerica Financial Services
Chad Drake, Bremer Bank
Amber Gossen, U.S. Bancorp
Dan Hansen, U.S. Bancorp
Larry Johnson, North Star Mutual Insurance Company
Stella Miller, MinnWest Bank
Elly Sprik, Hamilton Funeral Home
Mary Squires, MinnWest Bank
Sharon Williams, Avera Marshall Regional Medical Center
Carol Wixon, First Independent Bank

Montevideo Advisory Board

Mandy Barber, Ascensus
Larry Filippi Contegrity Group Inc.
Teresa Giese, Riitters, Thompson and Olson
Aubrey Hoggarth-Cook, Edward Jones
Katie Hoheisel Farmers and Merchant State Bank
Jolene Howard
Emily McGinn
, MN Power
Troy Olson, Riitters, Thompson and Olson
Angie Petersen, Century 21 New Horizons Realty
Christa Provo, Central MN Credit Union
Carl Simmons

Morrison County Advisory Board

Mandy Barber, Ascensus
Aubrey Hoggarth-Cook, Edward Jones
Larry Filippi, Contegrity Group Inc.
Teresa Giese, Riitters, Thompson and Olson
Katie Hoheisel, Farmers and Merchant State Bank
Jolene Howard
Emily McGinn, MN Power
Angie Petersen, Century 21 New Horizons Realty
Christa Provo, Central MN Credit Union
Carl Simmons

Murray County Advisory Board

Dave Bauhoefner, Fulda Insurance Agency
Shannon Cowdin, Fulda Lumber Company
Sarah Dahlgren, Minnwest Bank
Kimberly Gonzalez, Fulda Area Credit Union
Ali Joens, Southwest Minnesota Housing Partnership
Todd Lee, First National Bank
Lisa Onken, Prairieland Economic Development Corporation
Amy Rucker, Murray County Economic Development
Mike Zins, Delta Air Lines

Nobles County Advisory Board

Jenny Andersen-Martinez, Sanford Health
Cheryl Avenel-Navara
Tracey Haberman, Nobles Co-op Electric
Doreen Hoffman, Workforce Center
Alexa Johnson, Compassionate Care Hospice
Sharon Johnson, District 518 Community Ed
Peggy Meier, Investment Centers of America
Cindy Penning

Southwest Minnesota Advisory Board

Shirley Anderson-Porisch, U of M Extension Services
Kati Birhanzl, SW MN Private Industry Council
Beth Fischer, Willmar Lakes Area CVB
Tom Hoff, SW/WC Service Cooperative
Jan Johnson, 3M
Alyssa Ricke, Minnwest Bank
Lois Schmidt, Bremer Bank
Jackie Turner-Lovesness, Southwest Initiative Foundation
Theresa Zaske, Schwan’s Shared Services
Mike Zins, Northwest Airlines

West Metro Advisory Board

Pam Stegora-Axberg,Optum Operations
Robin Galloway, The Schwan Food Company
Denise Byers, 
Tony Szczepaniak, Moore Stephens North America
Chris Futrell, Tradition Capital Bank
Joseph Bauer, Fidelity Bank
Matt Crane, Boulay Group
Steve Steen, TruStone Financial
Vicki Greene, GED Testing Service

Willmar Advisory Board

Jena Berget, Conway, Deuth & Schmiesing, PLLP
Christina Boike, Christianson PLLP
Ann Gardner, AgCountry Farm Credit Services
Sherry Larson
Michelle Marotzke
, Willmar Municipal Utilities
Jim Mitteness, Rosevelt Elementary School
Sarah Snyder, Christianson PLLP

Winona Advisory Board

Jamie Baumann, Affinity Plus Federal Credit Union
Holly Bergler, RTP
Karen Ciszak, Winona National Bank
Kelly Edmonson, Bremer Bank
Tanya Fegre, Wells Fargo Bank
Jackie Flanigan, Bremer Bank
Sue M. Hovell, Merchants Bank
John Milek, Fastenal Companies
Joyce Perry, Winona National Bank